ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ > ΕΙΔΗΣΕΙΣ
![Να στεγνώνουμε σιγά σιγά](photos/news/202.jpg)
Άρχισαν οι ανελκύσεις των σκαφών του ΙΟΜ. IMERTI, ARTEMIS, Sutton Bonington και έπεται συνέχεια.
![Από την τελευταία Τρίτη του 2016](photos/news/201.jpg)
Τελικά είμαστε ΟΜΙΛΟΣ με όλη τη σημασία της λέξης
* στη φωτογραφία έγινε επεξεργασία γιατί υπερφωτίστηκε το κέντρο καθώς συγκεντρώθηκαν εκεί πολλά φωτισμένα μυαλά.
![Συνεργασία με το Κέντρο Φυσιοθεραπείας & Αποκατάστασης Μυτιλήνης](photos/news/159.jpg)
Σε νέους πανέμορφους προορισμούς του Αιγαίου θα ταξιδέψει το 2016, η Aegean Regatta, ο διεθνής ιστιοπλοϊκός αγώνας που διοργανώνει η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής μαζί με την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.
![Περιφερειακό Πρωτάθλημα Optimist & Laser 4.7 2015 στη Χίο](photos/news/153.jpg)
Με τις καλύτερες εντυπώσεις και σημαντικές εμπειρίες επέστρεψαν οι αθλητές και αθλήτριες του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Μυτιλήνης, που συμμετείχαν στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νήσων Αιγαίου και Κρήτης που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Χίου στις 21 - 24 Μαρτίου 2015. Πρόκειται για ένα σημαντικό αγώνα, καθώς από αυτόν προκρίνονται οι αθλητές/τριες που θα συμμετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα αλλά και την προεθνική ομάδα.
Το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του κτιρίου Επιστημών της Θάλασσας, το πρώτο απο τη σειρά των "Θαλασσινών" σεμιναρίων που διοργανώνει ο Ι.Ο.Μ. σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Εισηγητής του σεμιναρίου ήταν ο αναπληρωτής καθηγητής του τμήματος Επιστημών της Θάλασσας κος Ζερβάκης Βασίλης, ο οποίος ανέπτυξε τα χαρακτηριστικά και τα είδη των θαλάσσιων κυμάτων. Το σεμινάριο παρακολούθησαν μαθητές και μέλη του Ι.Ο.Μ., καθώς και φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
![Παρουσίαση αθλήματος ιστιοπλοΐας τριγώνου](photos/news/125.jpg)
![Το πάρτυ των πειρατών](photos/news/110.jpg)
![Κοπή Βασιλόπιτας 2014](photos/news/105.jpg)